0
„Sveikatiados mitybos kodų paieška” Giedraičiuose

2014-11-03

2014 metai paskelbti vaikų sveikatos metais. Plačiai komentuotas 2010 metais atliktas Moksleivių gyvensenos tyrimas, kurio metu vertinta vaikų mityba, fizinis aktyvumas, žalingi įpročiai, vaikų emocinė savijauta. Paaiškėjo, kad vaikų mityba nėra visavertė. PSO rekomenduoja vaisius ir daržoves vartoti kasdien po kelis kartus, tačiau, apklausos duomenimis, kasdien daržoves vartojo 22,4%, vaisius – 30,7% mokinių. Be to, saldainius ir šokoladą kasdien ar keliskart per dieną nurodė vartojantys kas ketvirtas mokinys, gazuotų gėrimų kasdien vartojo kas dešimtas mokinys.
Jaunesniems moksleiviams būtina daugiau žinoti apie maisto pasirinkimą. Todėl Lietuvos medicinos studentų asociacija ir Sveikatos apsaugos ministerija inicijavo „Sveikatiados“ projektą „Sveikatiados mitybos kodų paieška“, kurio tikslas – suorganizuoti inovatyvias ir patrauklias sveikos mitybos principais paremtas ugdymo veiklas Lietuvos mokyklose.
Projektas „Sveikatiada“ su šiomis veiklomis keliauja po 5 apskritis (Vilniaus, Kauno, Utenos, Alytaus ir Marijampolės). Projekte dalyvaujančios mokyklos teikė paraiškas ir tokiu būdu dėliojosi kelionių grafikai po įvairius miestus ir miestelius.
Spalio 16 dieną į mūsų mokyklą atvyko Lietuvos medicinos universiteto studentės Audra, Emilija ir Aira. Jos 5-7 klasių ir pradinių klasių mokiniams pravedė patrauklias veiklas.
Pradinių klasių moksleiviai užsiėmimo „Atrask mitybos piramidės lobius ir paslaptis“ metu statė mitybos piramidę, taip atskleisdami savo turimas žinias apie ją. Buvo pristatyta Sveikatos apsaugos ministerijos patvirtinta maisto pasirinkimo piramidė, aptarta kiekviena piramidės sudedamoji dalis ir atsakyta į vaikų klausimus apie jas. Užsiėmimo pabaigoje dalyviai įtvirtino gautas žinias dar kartą konstruodami mitybos piramidę. Daugiausia žinių pademonstravę moksleiviai buvo apdovanoti.
Vykdant įvairias projekto veiklas, pastebėta, jog moksleiviai turi įvairių ir labai skirtingų įsivaizdavimų, kas yra sveika mityba, kas yra naudinga ar žalinga mūsų sveikatai. Todėl 5-7 klasių moksleiviams sumanytas kitokio formato užsiėmimas – „Mitybos faktų ir mitų dvikova“. Mokiniai susipažino su pagrindiniais mitybos mitais ir juos paneigiančiais faktais. Užsiėmimo pradžioje vaikai papasakojo apie jiems žinomus mitybos mitus ir faktus. Išsiaiškinus populiariausius teiginius apie mitybą, vyko faktų ir mitų dvikova: paeiliui pristatant po vieną teiginį mokiniai balsavo – tai mitas ar faktas. Pareiškus nuomonę, užsiėmimo vedėjai mitą ar faktą patvirtino arba paneigė. Geriausias žinias apie mitybą pademonstravę vaikai buvo apdovanoti atminimo dovanėlėmis.
Mokiniams užsiėmimai patiko. Jie įgavo daugiau žinių ir įgūdžių pasirenkant maisto produktus ir gėrimus, noriai dalyvavo diskusijose ir atsakinėjo į pateiktus klausimus. Linkėdamos visiems sveikai maitintis ir nesirgti, Lietuvos medicinos universiteto studentės Audra, Emilija ir Aira išvyko į kitas mokyklas. 

Biologijos mokytoja Regina Čeikauskienė