0
PASVALIO „LIEPAIČIUKAI“ MAŽAIS ŽINGSNELIAIS KELIAUJA SVEIKATOS LINK

2015-01-30

Ateitis priklauso mūsų vaikams. Mums ne tas pats, kokie vaikai eis kurti tos ateities. Šalia visų vaiko intelektą, saviraišką, mąstymą, ugdančių bei skatinančių priemonių ir uždavinių, dažnai nuošalyje paliekamas vaiko sveikatos stiprinimo klausimas.

Yra sukaupta daug mokslinių tyrimų duomenų, pagrindžiančių mitybos ir sveikatos ryšį.
 Kur ant stalo karaliauja pusfabrikačiai, traškučiai, įvairūs saldumynai, saldikliais pagardinti gėrimai - nėra ko tikėtis sveiko vaiko. Kasdien vartojant tokį maistą, prasideda įvairios sveikatos problemos: dantukų ėduonis, virškinimo problemos, nusilpęs imunitetas, viršsvoris ir t.t.

Mitybos įpročius vaikas perima iš savo šeimos. Vaikui svarbu nuo mažens padėti išsiugdyti tinkamus mitybos įpročius – jis turi mokėti elgtis prie stalo, valgyti tik tam skirtoje vietoje, švariomis rankomis, ramiai, neskubėdamas. Tačiau ne kiekvienoje šeimoje mažylis gauna pakankamai žinių apie sveikatą, išmoksta ją tausoti ir stiprinti. Tuomet į pagalbą ateina ikimokyklinė įstaiga.

Taigi, įstaigos pedagogams kilo idėja imtis projekto, kuris ne tik skatintų vaikus pamėgti  sveikesnį maistą, bet ir švietėjiškos veiklos pagalba informuotų tėvelius apie sveiką mitybą. Taip gimė projektas „Mažais žingsneliais sveikatos link“.

Projekto tikslas – ugdyti sveikos mitybos įgūdžius bendromis pedagogų, sveikatos priežiūros specialistų ir šeimos pastangomis, saugoti ir stiprinti vaikų sveikatą, gilinti vaikų sveikos ir tinkamos mitybos įgūdžius ir įpročius.

Projekto įgyvendinimas vyko 2014m.  rugsėjo – gruodžio mėnesiais.

Visose darželio grupėse kartą per mėnesį vyko užsiėmimai „Gaminu pats“, kurių metu vaikai mokėsi patys pasigaminti sveikas daržovių, vaisių mišraines, kokteilius. Mažieji viską darė patys: plovė, lupo, skuto,  pjaustė daržoves ir vaisius, o paskui, pagaminę mišrainę, ją su pasigardžiavimu sukirsdavo.
Buvo rengiamos popietės „Arbatėlė – sveikatėlė“, kurių metu ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogai, vaikučiai bei tėveliai, gurkšnodami kvapnią žolelių arbatą, maloniai pasėdėdavo, pasišnekučiuodavo, aptardavo rūpimus klausimus.

Vyresnių grupių vaikučiai projekto metu apsilankė Pasvalio krašto muziejuje edukacinėje pamokėlėje „Sakmė apie bandelę“.

Pasvalio visuomenės sveikatos biuro vaikų ir jaunimo sveikatos priežiūros specialistas  Kęstutis Knizikevičius tėveliams skaitė pranešimą „Trumpai apie vaikų sveikatą“.

Visų grupių vaikai apsilankė Darželio-mokyklos virtuvėje, kur susipažino su virėjų darbu, stebėjo kokiuose didžiuliuose katiluose verdama sriuba, kiek daug reikia priskusti bulvių, ar priraityti virtinukų, kad visiems užtektų.

Gruodžio mėnesį buvo išleista darželio – mokyklos „Liepaitė“ darbuotojų ir vaikų tėvelių sveiko maisto receptų knyga „Smagurių receptai“, kurią galima rasti mūsų įstaigos interneto puslapyje, adresu http://liepaite.pasvalys.lt.

Projekto nauda buvo išties didelė. Vaikai ne tik mokėsi gaminti patys, bet ir įgijo žinių, kad saldainį geriau keisti į obuolį, o kokakolą į žolelių arbatą ar skanų vaisių kokteilį.

Mūsų mažiesiems labai patiko projekto „Mažais žingsneliais sveikatos link“ užsiėmimai, todėl projektas bus tęsiamas ir toliau.
 
Ikimokyklinio ugdymo pedagogė Ingrida Mėkelienė