0
Kovo 22-oji – Pasaulinė vandens diena

2018-03-21

Siekiant atkreipti dėmesį į vandens svarbą, jau 25 metus kovo 22 d. minima Pasaulinė vandens diena. Šių metų pasaulinės vandens dienos tema – „Gamta vandeniui“.

Lietuva turi gausius geros kokybės požeminio vandens išteklius. Mūsų šalyje, vienoje iš nedaugelio, centralizuotam vandens tiekimui ir individualiam apsirūpinimui naudojamas tik požeminis vanduo. Viešajam tiekimui dauguma atvejų naudojamas patikimai apsaugotas nuo taršos (taip pat ir mikrobiologinės) požeminis giluminis vanduo. Viešai tiekiamą geriamąjį vandenį Lietuvoje naudoja virš 80 % Lietuvos gyventojų, o jo tiekėjai vien tik vykdydami stebėseną kasmet atlieka apie 150 tūkstančių geriamojo vandens laboratorinių tyrimų.

Dėl geros kokybės Lietuvoje viešai tiekiamą geriamąjį vandenį dažniausiai galima gerti tiesiai iš čiaupo be papildomo paruošimo ar filtravimo, nevirintą. Tačiau individualių šaltinių geriamasis vanduo (ypač šachtinių šulinių ar negilių gręžinių) dažnai yra prastesnės kokybės ar net pavojingas vartoti dėl cheminės ar mikrobinės taršos. Teršalai (pvz., nitratai ar nitritai, sunkieji metalai) nekeičia vandens skonio, kvapo ar spalvos, todėl apie tokio vandens saugą galima spręsti tik atlikus laboratorinius tyrimus.

Gyventojams, geriamuoju vandeniu apsirūpinantiems individualiai iš šachtinių šulinių ar individualių gręžinių, rekomenduojama reguliariai pasitikrinti geriamojo vandens kokybę laboratorijoje. Ypač tai aktualu pavasarį, kai dėl sniego ir įšalo tirpsmo pakyla paviršinių gruntinių vandenų lygis.

Vanduo yra pagrindinė mūsų kūno sudedamoji dalis, jis būtinas organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti. Todėl specialistų teigimu vandens gėrimas turi tapti įpročiu. Tam pasitarnaus keletas paprastų patarimų:

- Išgerkite stiklinę vandens vos tik atsikėlę iš lovos ryte. Stiklinė vandens puikiai Jus atgaivins.

- Visada nešiokitės pripildomą buteliuką vandens. Tam puikiai tiks daugkartinio naudojimo buteliukas ar gertuvė, kurį galėsite vėl pripildyti. Nauda visokeriopa: galėsite atsigerti bet kuriuo momentu, neišlaidausite pirkdami vandenį, o ir į aplinką pateks mažiau panaudotų vienkartinių pakuočių.

- Gerkite vandenį, o ne saldžius gėrimus. Taip nušausite du zuikius: sumažinsite suvartojamą cukraus kiekį ir gausite daugiau organizmui reikalingo vandens.

- Kai norisi ko nors užkąsti, išgerkite stiklinę vandens. Tai padės numalšinti alkį.

- Turėkite vandens ne tik savo rankinėje, automobilyje, bet ir darbo vietoje.

- Galvokite apie tai, kiek vandens šiandien jau išgėrėte, – tai padės išgerti jo tiek, kiek reikia.

- Mėgaukitės gerdami vandenį!

Šaltinis: http://vmvt.lt/naujienos/kovo-22-oji-pasauline-vandens-diena