Vanduo iš čiaupo - koks jis?

2015-07-10

„Sveikatiada“ ir toliau aktyviai domisi vandeniu, jo savybėmis, skoniu ir kokybe. Bendradarbiaudami su UAB „Vilniaus vandenys“ atstove dr. Ramune Albrektiene šį kartą domėjomės dar vienu visiems žmonėms itin aktualiu klausimu.
 
Vanduo yra vienas iš pagrindinių elementų, reikalingų sveikam organizmo funkcionavimui. Beveik kiekvienas žino, kad per dieną reikia išgerti ne mažiau kaip 2 litrus (arba 8 stiklines) vandens. Tačiau kokį vandenį mes geriame? Perkame iš parduotuvės buteliukais arba didelėmis talpomis, semiame iš šulinių, vežamės iš šaltinių, geriame iš čiaupų. Vis dėlto, dar daug žmonių bijo gerti vandenį iš čiaupo. Ar jų baimė yra pagrįsta? Kokios priežastys lemia šių baimių atsiradimą?
 
Priežasčių ir mitų galima suskaičiuoti visą eilę:
 
·         Senas įsitikinimas, likęs dar nuo sovietinių laikų, kad vanduo turi labai daug chloro, tad dėl kvapo bei skonio tokio vandens gerti negalima.
·         Dar vienas įsitikinimas, kad vanduo, užsiteršęs nuo aprūdijusių vamzdžių, yra rudas ir pavojingas.
·         Kieto vandens baimė. Žmonės baiminasi, kad nuo kieto vandens apkalkės jų kraujagyslės bei inkstuose susidarys akmenys.
·         Dažnai vartotojai mano, kad vandentiekio vanduo yra kenksmingas, nes iš jis yra nešvarus ir mikrobiologiškai užterštas.
·         Informacijos sklaida. Tik keletas pasaulio šalių gėrimui naudoja vien požeminį vandenį, kuris yra kokybiškiausias palyginus su vandeniu, išgaunamu kitais būdais. Kitos šalys gėrimui naudoja paviršinį vandenį, todėl turi jį apdoroti naudojant įvairius cheminius reagentus. O dėl didelių dezinfekcinių medžiagų kiekių, jis tampa nemalonus gerti, todėl tose šalyse vanduo dažniausiai geriamas iš buteliukų. Žmonės pakeliavę po kitas šalis ir pamatę užsieniečių įpročius bei nepasidomėję Lietuvos geriamojo vandens kokybe, inertiškai įsitikina, kad vanduo iš čiaupo yra kenksmingas.
 
Visgi, Lietuvoje vanduo iš čiaupo yra kokybiškas ir saugus. Visų pirma todėl, kad mūsų šalyje vandentiekio vanduo tiekiamas iš požeminių gręžinių. Požeminis vanduo yra kokybiškas, nes jis apsaugotas nuo cheminės ir mikrobiologinės taršos. Požeminiame vandenyje yra gausu gamtinės geležies ir mangano. Nors šie elementai nėra pavojingi žmogaus sveikatai, tačiau dėl rudos vandens spalvos bei nemalonių skonio ir kvapo, toks vanduo yra nemalonus vartotojams. Todėl visų Lietuvos miestų vandens tiekėjai yra įsidiegę vandens gerinimo įrenginius, kuriuose pašalinami geležies ir mangano junginiai.

Vanduo jau ilgą laiką nebėra dezinfekuojamas chloru, taigi vartotojai tikrai nejaučia nei chloro kvapo, nei skonio. Seni surūdiję vandentiekio vamzdynai nuolatos atnaujinami į naujus. Kietas vanduo kenkia tik buitinei technikai, o žmogaus organizmui kietas vanduo yra naudingas, kadangi vandens kietumą sudaro kalcio ir magnio druskos.

Ir galiausiai, geriamojo vandens kokybė yra griežtai kontroliuojama pagal Lietuvoje galiojančius teisės aktus, geriamojo vandens laboratorijos nuolatos atlieka cheminius ir mikrobiologinius tyrimus tiek vandenvietėje, tiek iš vartojimo vietų.

Verdiktas: Lietuvoje vanduo iš čiaupų yra puikios kokybės, tad tikrai galime nesibaiminti ir gerti tokį vandenį.

Nuotrauka: http://www.sos03.lt/files/images/Vanduo%20is%20ciaupo.jpg