Baklažanas

2015-09-11

Įdomioji baklažanų istorija
Šiandien į Lietuvą baklažanai atkeliauja iš Ispanijos, Lenkijos ir Olandijos. Tačiau tikroji šios daržovės tėvynė – Indija. Iš čia jie pateko į Kiniją, o Renesanso laikais buvo atvežti į Europos šalis. Lietuvoje mes įpratę matyti tamsiai violetinės spalvos baklažanus, nors jie gali būti ir gelsvos, kreminės spalvos. Dėl šios priežasties kai kuriose šalyse jų pavadinimas siejamas su kiaušiniu (angl. egg plant). Įdomu tai, kad iki pat XIX a. baklažanai Europoje buvo auginami kaip dekoratyvinė daržovė, nes iki tol buvo tikėta, kad jie yra… nuodingi. Tik išsiaiškinus, kiek naudingų medžiagų turi baklažanas, ši daržovė buvo „reabilituota“.
Violetinės spalvos nauda
Violetinės spalvos pigmentą baklažanams suteikia bioflovanoidas antocianinas. Tai stiprų antioksidacinį poveikį turinti medžiaga, būtina žmogaus organizmui. Būtent bioflovanoidai padeda sumažinti žalingą laisvųjų radikalų poveikį, kartu mažindami riziką susirgti įvairiomis lėtinėmis ligomis. „Baklažanai patenka tarp dešimt produktų, kurie turi daugiausiai antioksidacinių savybių, todėl jie yra labai svarbūs įvairių ligų, tokių kaip vėžio, prevencijai. Baklažanuose taip pat gausu magnio, geležies, B grupės vitaminų, maistinių skaidulų“, – šių daržovių naudą pristato valgymo įpročių koregavimo centro Valgymas.lt gydytoja dietologė Lina Viniarskaitė.
Gydytoja L. Viniarskaitė atkreipia dėmesį, kad didžioji dalis naudingųjų medžiagų, tarp jų ir antocianino, slypi baklažano žievelėje. Todėl ruošiant šią daržovę, žievelės nulupti nereikėtų. 
Baklažanai – ir svorio kontrolei, ir atminties gerinimui
Baklažanus į savo racioną turėtų įtraukti ir tie, kurie rūpinasi savo svoriu. Vienas puodelis baklažanų turi vos 20 kalorijų, tačiau daug skaidulinių medžiagų – net 10 procentų rekomenduojamos paros normos. Tai padeda reguliuoti virškinimo sistemos veiklą ir cholesterolio kiekį kraujyje, ilgina sotumo jausmą.
Baklažanai labai vertingi dirbantiems intensyvų protinį darbą, kadangi šioje daržovėje esančios medžiagos pagerina smegenų aprūpinimą krauju. „Žinoma, baklažanus reikia įtraukti į savo racioną ne tik prieš egzaminus sesijas ar kitus įvykius, kai reikia atsiminti daug informacijos ar įtemptai galvoti, įvairias daržoves reikia valgyti kiekvieną dieną, ištisus metus. Tuomet tikrai pajusite naudą”, – primena gydytoja.

Šaltinis: www.5diena.eu
Nuotrauka: www.harvesttotable.com