Titnagas ir vanduo

2015-04-15

„Sveikatiada“, kartu su bičiuliais iš bendrovės „Vilniaus vandenys“ kviečia Jus dar atidžiau patyrinėti vandenį. Juk vanduo – vienas pagrindinių gyvybės šaltinių, tad verta apie vandenį žinoti kuo daugiau, ar ne?

Kaip ir kalbant apie mitybą, taip ir su vandens vartojimu yra paplitusių įvairiausių nuomonių, kad vienoks vanduo yra tinkamas gerti, kitą reikia būtinai išvalyti. Turbūt daug kam tekę girdėti ir egzotiškų siūlymų, gerinančių vandens kokybę, pavyzdžiui, gabalėlis titnago gali praturtinti vandenį unikaliomis savybėmis. O kaip yra iš tiesų?

Daktarė Ramunė Albrektienė, ilgą laiką dirbusi laboratorijoje ir tyrinėjusi vandenį, padės atrasti vandens tiesas.

Vandenį iš čiaupo būtina virinti?

Dažnai žmonės iš seno įpročio vandenį iš čiaupo virina. Išsivirina ir laiko ąsotėlyje. Paklausus, kodėl jie taip daro, jie tik pagūžčioja pečiais arba sako, kad vandens iš čiaupo gerti negalima, nes jis nesaugus.
Vandenį reikėtų virinti dėl dviejų priežasčių:
a)      Jei baiminamasi mikrobinės taršos. Praėjus 5 min. nuo vandens užvirinimo, žūva visi patogeniniai mikroorganizmai ir virusai.
b)      Norint suminkštinti vandenį.

Baimintis dėl mikrobinės taršos nėra pagrindo, nes Lietuvoje tiekiamas tik iš požeminių (giluminių) gręžinių gaunamas vanduo. Požeminis vanduo yra apsaugotas nuo mikrobiologinės taršos. Viešai tiekiamo geriamojo vandens kokybe rūpinasi vandenys tiekėjai ir ji yra nuolat kontroliuojama geriamojo vandens laboratorijų. Atvirkščiai, didesnė tikimybė yra, kad visą dieną šviesoje ir šilumoje stovinčiame ąsotėlyje prisidaugins mikroorganizmų.

Vandens iš čiaupo minkštinti nepatartina, kadangi virinant vandenį prarandamos žmogaus organizmui naudingos kalcio ir magnio druskos. Kietas vanduo kenkia tik buitinei technikai, tačiau žmogaus sveikatai kietesnis vanduo yra sveikesnis.

Verdiktas: prieš geriant vandens iš čiaupo virinti tikrai nebūtina.

Gabalėlis titnago vandenį praturtina unikaliomis savybėmis

Viešumoje teigiama, kad 1-3 gramai titnago gabalėlių vienam litrui stiprina imuninę sistemą, greitina žaizdų gijimą, sumažina cholesterolio kiekį, pagerina medžiagų apykaitą. Prausiantis titnago vandeniu pagarėja odos būklė, sumažėja raukšlių. Laistant šiuo vandeniu gėles, jos ilgiau žydi. Ir dar daug įvairių teigiamų dalykų vyksta naudojant titnago vandenį.

Tačiau titnagas yra netirpus mineralas, kuris jokių savo savybių vandeniui neatiduoda. Titnagas buvo naudojamas įrankiams, ginklams, ugnies įžiebimui, kaip statybinė medžiaga. Tačiau mokslinėje literatūroje jokių duomenų apie gydančias titnago savybes nerasta.

Verdiktas: titnagas nėra stebuklingas vaistas, praturtinantis vandenį.


Nuotrauka - http://kartu-img.dgn.lt/deal_7_2395/2395.jpg