0
Šaltinių ir rudasis vanduo

2015-06-22

„Sveikatiada“, bendradarbiaudama su vandens ekspertais iš UAB „Vilniaus vandenys“ tęsia pažinčių ciklą su vienu svarbiausiu gyvenimo elementų – vandeniu. Kviečiame susipažinti su dar dviem visuomenėje paplitusiai teiginiais apie vandenį.

Daktarė Ramunė Albrektienė atsleidžia, koks yra šaltinių vanduo bei kokį poveikį mūsų organizmui gali sukelti rudas vanduo.

Šaltinių vanduo – pats sveikiausias ir tyriausias?

Žmonės labai išaukština šaltinių vandenį. Juk jis šaltas, skaidrus, skanus. Tačiau ne visada skaidrus ir malonaus skonio vanduo yra nepavojingas sveikatai. Didžiausia šaltinių problema – mikrobiologinis užterštumas. O mikroorganizmai yra nematomi ir nejuntami skonio receptoriais. Kadangi šaltiniai teka atvirose vietose ir jeigu yra pamėgti žmonių, kyla didesnė grėmė jo užterštumui, nes prie jo visada spiečiasi būriai norinčiųjų atsigerti, gali privažiuoti ir automobiliai. O kur dar gyvūnai. Todėl visi šie faktoriai daro įtaką mikrobiologiniam vandens švarumui. Žinoma, jei šaltinis yra miško glūdumoje ir mažai lankomas, didelė tikimybė, kad jo kokybė bus puiki. Visgi,  šaltinio vandenį vertėtų išsitirti laboratorijoje arba prieš geriant bent užvirti. Pavirus vandenį mikroorganizmai žūva, tad tuomet vanduo tamta garantuotai sveikesnis.
 
Verdiktas: Nors šaltinių vanduo yra tyras ir skanus, bet didelė tikimybė, kad mikrobiologiškai užterštas, todėl reikia atlikti tyrimus ar bent jau išsivirinti jį prieš geriant.
 
Rudas vanduo – pavojingas sveikatai?

Lietuvoje geriamasis vanduo tiekiamas iš požeminių gręžinių. Požeminis vanduo yra apsaugotas nuo mikrobiologinės ir antropogeninės taršos bei prisotintas žmogaus organizmui reikalingais elementais. Tačiau požeminiame vandenyje yra gausu gamtinės geležies ir mangano. Šie elementai nekenkia žmogaus sveikatai, tačiau lemia vandens rudą spalvą, metališką skonį ir nemalonų kvapą, todėl toks vanduo yra nepriimtinas vartotojams. Lietuvos miestų vandens tiekėjai naudoja vandens gerinimo įrenginius, kuriuose pašalinami geležies ir mangano junginiai, taip pašalinama vandens ruda spalva. Taip pat yra keičiami seni surudiję vandentiekio vamzdynai į naujus.
 
Verdiktas:. Rudas geležingas vanduo nekenkia žmogaus sveikatai, tačiau tokį vandenį gerti nemalonu. Geležis turi būti pašalinama filtruojant.

Nuotrauka: http://www.findaspring.com/wp-content/uploads/2010/04/manzer.jpg