0
KAIP PASIRINKTI MAISTO PRODUKTĄ PAGAL JO ETIKETĘ

2014-11-14

„Sveikatiada“ pristato pranešimų ciklą, kuris padės susipažinti su pagrindiniais principais, kaip maisto produktai yra ženklinami ir kaip skaityti ir suprasti maisto produkto etiketę. Juk dažnai perkame įvairius produktus parduotuvėje ne iki galo įsiaiškinę jo savybes, sudėtį, o kartais net ir galiojimo terminą. Padedami Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto specialistės Ilonos Drulytės padėsime jums išsiugdyti gebėjimą maisto produktus rinktis atsakingai.

Šį straipsnių cikrą pradėsime nuo maisto produkto pavadinimo – juk daugeliu atveju pagal jį ir renkamės pirkinius.

Maisto produkto pavadinimas – raktas į produktą
 
Skaitydami maisto produkto etiketę pirmiausia dėmesį atkreipiame į maisto produkto pavadinimą. Maisto produkto pavadinimas turi būti jo teisinis pavadinimas – tai yra toks, kokį yra nustatatę Europos Sąjungos ar Lietuvos nacionaliniai teisės aktai. Pavyzdžiui, yra oficialiai apibrėžta,  kas yra kakavos ir šokolado produktai, sviestas, margarinas ir riebalų mišiniai, gira ir giros skonio gaivusis gėrimas, natūralus mineralinis vanduo ir stalo vanduo ir daug kitų produktų. Visgi, yra ir tokių produktų, kurių pavadinimai nėra apibrėžti, pavyzdžiui glaistytas varškės sūrelis, ilgagrūdžiai sausieji ryžiai ar obuolių sulčių skonio gėrimas.

Juk esame pastebėję, kad panašiai atrodantys greta lentynoje sudėti produktai neretai turi skirtingus pavadinimus ir tai dažniausiai nurodo ir į skirtingą sudėtį ar gamybos technologiją. Pateiksime keletą teisinių maisto produkto pavadinimų pavyzdžių:

Gira – gėrimas, gaminamas rauginant giros misą raugu, po rauginimo pridedant arba nepridedant cukrinių ir kitų maisto žaliavų bei maisto priedų.
Giros skonio gaivusis gėrimas – gaivusis gėrimas, gaminamas įdedant giros skonio kvapiųjų medžiagų, kurio sudėtyje nėra giros koncentrato ir kitų grūdinių žaliavų.
Sviestas – produktas, kuriame pieno riebalų yra ne mažiau kaip 80 %, bet mažiau kaip 90 %.
Tepiųjų riebalų mišinys – produktas, gautas iš augalinių ir (arba) gyvūninių riebalų mišinio (...).

Tad rinkdamiesi prekes atkreipkime dėmesį, kad sulčių gėrimas nėra tas pats, kas sultys, o tepamųjų riebalų mišinys neprilygsta sviestui.

Vietoj maisto produkto pavadinimo negali būti vartojami nei išgalvotas pavadinimas, nei prekės ženklas.

Maisto produkto pavadinimo dalis yra ir kitokia svarbi informacija apie produktą, pvz., duomenys apie fizinį maisto produkto pavidalą arba ypatingą jo apdorojimo būdą, pavyzdžiui; susmulkintas į miltelius, pakartotinai užšaldytas, išdžiovintas šaldant, greitai užšaldytas, koncentruotas, rūkytas, atitirpintas. Ant mėsos gaminių, mėsos pusgaminių ir žuvininkystės produktų, galinčių sudaryti įspūdį, kad gaminys pagamintas iš vieno mėsos ar žuvies gabalo, bet iš tiesų sudarytų iš skirtingų gabalų, sulipdytų kitomis sudėtinėmis medžiagomis, įskaitant maisto priedus ir maisto fermentus, arba kitomis priemonėmis, turi būti nuoroda „sudarytas (-a) iš mėsos gabalų“ ar „sudarytas (-a) iš žuvies gabalų“.

Štai tokia būtų pagrindinė informacija apie maisto produkto etiketėje nurodytą pavadinimą. Kitas pranešimas bus turbūt pats svarbiausias – kaip suprasti ir teisingai įvertinti maisto produkto sudėtį.