0
Žaliosios palangės ugdymo įstaigose

2016-05-05

Pavasarį mokyklas kviečiame užsiauginti savo darželį ar žaliąją palangę. Kaip vaikams ir mokytojams sekasi auginti daržoves?

Pasvalio lopšelis darželis „Eglutė“ įgyvendino projektą „Aš auginu“. Tėveliai geranoriškai pritarė šiai idėjai – parūpino žemių, sėklų ir vazonėlių. Vaikai sėjo įvairiausių daržovių ir prieskoninių žolelių sėklas į vazonėlius. Užbėrę žemėmis ir palaistę, su nekantrumu laukė pirmųjų daigelių ir džiaugėsi jais. Vaikai kasdien laisto ir stebi, kiek paaugo jų augalai: žirniai, pupelės, moliūgai, cukinijos, špinatai, ridikėliai, bazilikai ir kt. „Auklėtoja, o mano žirnis tuoj žydės?“ – klausė Viltė. Gustė stebėjosi, kaip juokingai moliūgas išdygo, visas žemes iškapstė.

Ukmergės Senamiesčio pagrindinės mokyklos trečiokai dar prieš sėją pasipuošė vazonėlius. Vaikams labai patiko sėti. Daugiau darbo buvo su saulėgrąžomis, bet rezultatas puikus. Labai noriai kasdien prižiūri, laisto. Trečiokai pirmą kartą ragavo sudygusių saulėgrąžų. Mokytoja taip pat ragavo pirmą kartą ir labai patiko. Vaikai vaišino visus mokyklos mokytojus ir savo kaimynus ketvirtokai. Visų nuomonė viena –labai skanu!

Dar praeitą vasarą Pakruojo darželyje „Saulutė“ viešėjo svečiai iš Latvijos, Suomijos, Turkijos ir Vengrijos. Jie domėjosi, kaip miesteliuose pavyksta įkurti žaliąsias zonas, teikiančias visiems jaukumą. Viešnios buvo sužavėtos gyvuoju kampeliu, vaikų noru pažinti pasaulį, darželio įkurtais žaliaisiais daržais. Kaip atgarsį iš to gražaus vizito sulaukė malonios dovanos – supakuotų sėklyčių.

„Pasodink,  užaugink ir paragauk“ – tokiais šūkiais Šiaulių r. Kuršėnų lopšelis-darželis „Buratinas“ kvietė savo auklėtinius. Vaikai kartu su auklėtojomis sodino nasturtas, serenčius, balkoninius pomidorus, čiobrelius, melisas, svogūnus, bazilikus, salotas. Stiklainiuose pasodino pupas, pupeles ir bulves, kad galėtų stebėti visas vystymosi ir augimo stadijas. Mirkė saulėgrąžų sėklas, stebėjo kaip prasikala daigeliai, pasodino į žemę ir po 14 dienų sulaukė derliaus, iš kurio plakė žaliuosius kokteilius ir vaišino visą darželio bendruomenę.  „Sėjom, sodinom, laistėm, stebėjom, matavom ir džiaugėmės. Saulė šildė, mes šypsenėles dalinom. Todėl gerai augo balkoniniai pomidorai, serenčiai, svogūnai. Jų laiškai net trijų sprindžių užaugo. Garžgarstės nesudygo, o kodėl? Nežinau... Turbūt ramybę jos mėgsta...“- samprotavo šešiametė Simona.
 
Radviliškio raj. Sidabravo gimnazijos biologijos mokytoja Rūta Tamošiūnienė pristatė gimnazijos mokytojams idėją „Augink daržą“, kurio tikslas – žaliosios aplinkos klasėse kūrimas, vaizdžiai supažindinant mokinius su augalų įvairove, kuriuos galima auginti klasės, namų aplinkoje ant palangių, jų daiginimu, priežiūra ir auginimu. Įdomi, estetiška ir pažintinė veikla paskatino mokytojus kurti savo kabinetuose žaliąsias palanges: auginti daržą, gėles, prieskoninius augalus. Dailės mokytoja augalų įvairovę ir jų estetinį grožį įamžino nuotraukose. Mokytojams kilo idėja kitais metais organizuoti įvairias integruotas  veiklas, pvz., vaistažolių rinkimą, džiovinimą ir pan. Jos skatintų tarpusavio bendravimą ir bendradarbiavimą ne tik gimnazijos narių, bet labiau įtrauktų į veiklą ir tėvus.