0 0
Vaikų mityba ir aktyvumas vis dar kelia klausimų, bet atkaklus darbas jau davė rezultatų

2020-07-27

Šiais metais paskelbtas 6–7 klasių mokinių mitybos ir fizinio aktyvumo įpročių tyrimas rodo, kad tokio amžiaus vaikų mityba vis dar nėra pakankamai palanki sveikatai ir juda jie per mažai. Tokias spragas koreguoti jau dešimtus metus aktyviai dirbdamas stengiasi vienas iš sveikos gyvensenos projektų – „Sveikatiada“. Sveikatinančios idėjos ugdo naujus jaunosios kartos įpročius.
Minėtas tyrimas anketiniu apklausos būdu atliktas šių metų sausio–vasario mėnesiais. „Sveikatiados“ projekto koordinatorius – VšĮ ,,Tikra mityba“ apklausė „Sveikatiados“ projekte dalyvaujančių Lietuvos bendrojo ugdymo mokyklų 6–7 klasių mokinius. Tyrimas atliktas siekiant išsiaiškinti Lietuvos vaikų mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius.
Apklausoje iš viso dalyvavo 6815 moksleivių, iš jų 51,9 proc. mergaičių ir 48,1 proc. berniukų. 61,4 proc. respondentų gyveno mieste ir 38,6 proc. – kaime.

Pradžių pradžia – šeimose
„Mūsų sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo gyvensenos ir mitybos. Mitybos įtaką žmonių sveikatai priskiriama prie vienų iš svarbiausių veiksnių. Blogėjanti gyventojų mitybos būklė lemia reikšmingą lėtinių neinfekcinių ligų paplitimo didėjimą. Žmonės dažnai renkasi pigesnius ir „skanesnius“, bet  biologiškai mažiau vertingus, greitai paruošiamus maisto produktus, o tai daro neigiamą įtaką jų sveikatai“,  – pastebi VšĮ „Tikra mityba“ direktorė Danguolė Gasparavičienė.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro bei VšĮ „Tikra mityba“ specialistai, atlikę tyrimo duomenų analizę pastebėjo, kad išlieka tendencija, jog bendrojo ugdymo mokyklų 6–7 klasių mokinių mityba dar nėra palanki sveikatai ir mokiniai nėra pakankamai fiziškai aktyvūs. Ne visi mokiniai laikosi mitybos režimo bei kasdien pusryčiauja, nepakankamai dažnai vartoja daržovių bei vaisių, net kas antras kasdien valgo saldumynus, per mažai geria vandens. Vaikai, eidami į ar iš mokyklos pėsčiomis, dažniausiai užtrunka vos 10 minučių ir per mažai pertraukų išnaudoja fiziniam aktyvumui bei daugiau laiko skiria pasyviai veiklai laisvalaikiu.
Pasak D. Gasparavičienės, pagrindinė priežastis, kodėl vaikai yra fiziškai neaktyvūs, ar nesveikai maitinasi yra įpročiai šeimoje.
„Suaugusieji yra atsakingi už sveikos gyvensenos įpročius šeimoje. Žalingi mitybos įpročiai, atsiradę vaikystėje, menkina žmogaus tolesnio gyvenimo kokybę. Gyvensenos įpročių tyrimai rodo, kad padėtį pakeisti labai sunku – kaip žmonės išmoksta valgyti vaikystėje, taip jie valgo visą likusį gyvenimą. Sveikos gyvensenos ,,pamatai“ padedami vaikystėje ir pirmiausia priežasčių reikėtų ieškoti šeimoje. Jei šeimoje nėra propaguojama sveika gyvensena: nesveikai maitinamasi, šeimoje nedraugaujama su aktyviu gyvenimo būdu, tikėtina, kad ir vaikai nemėgs nei sporto, nei rinksis sveikatai palankų maistą.
Pirmiausia suaugusieji turi vaikus ne moralizuoti, bet patys rodyti pavyzdį. Kaip jums atrodo, jei tėtis laisvalaikį leis sėdėdamas prie televizoriaus ir krimsdamas nesveikus užkandžius vaikui aiškins, kad reikia kuo daugiau judėti, sportuoti, nevalgyti ,,greito“ maisto ar tikrai vaikas klausys pamokymų, ar pavyzdį ims iš savo tėčio?
Vyresni vaikai sako, kad ugdymo įstaigose neįdomios fizinio aktyvumo veiklos arba nesmagu vienam sportuoti be draugų, todėl mieliau renkasi pasyvų gyvenimo būdą“, – sako VšĮ „Tikra mityba“ vadovė.

10 metų tikslingo darbo
Tiesa, stebimos kai kurios teigiamos tendencijos: nežymiai didėja daržovių, ypač kelis kartus per dieną, taip pat nežymiai mažėja saldumynų vartojimo dažnumas. Ženkliai padidėjo vaikų, darančių mankštą kasdien ir su fiziniu aktyvumu susijusiuose užsiėmimuose praleidžiančių 3 val. ir daugiau, skaičius.
„Tėvams reikėtų riboti naudojimosi kompiuteriu bei televizoriaus žiūrėjimo laiką, tai padės išvengti nekontroliuojamo užkandžiavimo. Vietoj to geriau drauge žaiskite ar sportuokite su vaikais. Būkite tinkamos mitybos pavyzdys. Vaikai mokosi pamėgdžiodami, todėl svarbu, kad visa šeima maitintųsi reguliariai ir sveikai, o bendro valgymo tradicijos stiprina ir šeimos ryšius bei ugdo elgesio kultūrą. Nepamirškime, kad vaikai valgo tai, ką valgome mes, vaikai gyvena taip, kaip gyvename mes“,  – patarė D. Gasparavičienė.
O štai tokie ilgalaikiai projektai kaip „Sveikatiada“ reikšmingai prisideda prie vaikų ir tuo pačiu tėvų informavimo sveikos gyvensenos klausimais, – paantrino VšĮ „Tikra mityba“ projektų koordinatorė Laura Blaževičiūtė.

Apdovanojimai už reikšmingus nuopelnus
„Sveikatiada“ – tai ilgalaikis sveikos gyvensenos ugdymo projektas, suteikiantis vaikams žinių ir  praktinių įgūdžių apie sveikatą, mitybą ir fizinį aktyvumą. Projekto vadovė Laura Blaževičiūtė sako, kad ilgalaikis darbas su vaikais duoda teigiamų rezultatų, o tai dar labiau motyvuoja dirbti ir plėsti projekto veiklą.

„Projektas gyvuoja jau 10 metų, per šį laikotarpį buvo suorganizuota daugybė sveikatinimo veiklų bei konkursų. Didžiausia projekto pridėtinė vertė yra tai, jog kasmet didėja apie projektą sužinančių bei į veiklas įsitraukiančių vaikų skaičius, tai reiškia, kad daugėja sveikos gyvensenos rekomendacijomis besivadovaujančių vaikų. Tai įrodo ir periodiškai atliekamų tyrimų rezultatai, kur įvertinamos mokinių sveikos gyvensenos žinios ir įpročiai“,  –  sako L. Blaževičiūtė.

Apdovanojimai už reikšmingus nuopelnus
Birželio pabaigoje Kauno rajono Raudondvario menų inkubatoriuje vyko tradicinis mokslo metų baigiamasis renginys – „Sveikatiados“ ambasadorių suvažiavimas. Šį kartą jis buvo ypatingas, kadangi projektas šventė jubiliejinį veiklos dešimtmetį.  Šventės metu susirinkę ikimokyklinio ir mokyklinio ugdymo įstaigų atstovai iš visos Lietuvos dalinosi savo patirtimi bei pasiekimais projekte.

Projekto 2019–2020 mokslo metų finalinį renginį vainikavo „Sveikatiados“ aktyviausiųjų apdovanojimai. Buvo išskirti keturi pagrindiniai prizai ir jų laimėtojai. Projekto ,,Sveikatiada“ aktyviausias ambasadoriumi tapo Ignalinos ,,Šaltinėlio“ mokyklos atstovė Živilė Šišovienė. Aktyviausia mokyklinio ugdymo įstaiga tapo Klaipėdos „Smeltės“ progimnazija, o aktyviausia ikimokyklinio ugdymo įstaiga – Alytaus lopšelis-darželis „Du gaideliai“. Specialus apdovanojimas įteiktas Šiaulių ,,Juventos“ progimnazijai.

„Į projektą kasmet įsitraukia vis daugiau Lietuvos ugdymo įstaigų, kurios su didelių aktyvumu prisijungia prie vykdomų iniciatyvų ir konkursų. Be galo džiaugiamės augančia „Sveikatiados“ bendruomene bei kasmet vis didėjančiu už nuopelnus apdovanotų ugdymo įstaigų ratu!“ – džiaugėsi L. Blaževičiūtė.

Atnaujintas aktualus leidinys

Projektas šiais metais atnaujino ir papildė metodinių rekomendacijų leidinį „Sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo ugdymas“. Net 100 tokių knygų buvo išdalinta jubiliejinio „Sveikatiados“ baigiamojo mokslo metų renginio dalyviams.
„Metodines rekomendacijas „Sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo ugdymas“ sudaro šeši tarpusavyje glaudžiai susiję moduliai. Medžiaga dėstoma nuosekliai, nuo paprastų klausimų pereinant prie sudėtingesnių. Vadovaudamiesi šiomis metodinėmis rekomendacijomis, mokytojai galės įdomiai mokiniams pateikti sveikos mitybos esmines žinias bei išaiškinti fizinio aktyvumo naudą. Šių metodinių rekomendacijų tikslas yra suteikti mokiniams žinių ir supratimo fizinio aktyvumo ir sveikos mitybos temomis, kad tai peraugtų į kasdienį įprastą gyvenimo būdą, apimantį mitybos ir fizinio aktyvumo įpročius sveikatos gerinimo labui“,  –  sako projekto „Sveikatiada“ vadovė Laura Blaževičiūtė.
 
Projektas yra finansiškai remiamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo, kurį administruoja LR sveikatos apsaugos ministerija.

Visą straipsnį rasite čia: 
https://www.lrytas.lt/tevams/vaikai/2020/07/27/news/vaiku-mityba-ir-aktyvumas-vis-dar-kelia-klausimu-bet-atkaklus-darbas-jau-dave-rezultatu-15760812/