Sveikos mitybos trimestro atspindžiai

2016-12-20

Pasižiūrėkime, kaip mokykloms ir darželiams sekėsi įgyvendinti programos “Sveikatiada” pasiūlytas idėjas ir kokių naujų minčių kilo. 
 
Jonavos Justino Vareikio progimnazijoje vyko Sveikatingumo diena. Kiekviena klasė turėjo skirtingas užduotis. Septintokai atliko tyrimą „Ar yra kenksmingų maisto priedų mokyklos prekybos taškuose: kioskelyje ir maisto produktų automate“. Aštuntokai tyrė  savo klasės draugų maitinimąsi: 8a kl. – „Draugų pusryčiai“, 8b kl. –„Užkandžiavimai tarp valgių“. Vienas iš mokinių prisipažino, kad jam tai buvo skaniausia netradicinė diena mokykloje. Mokyklos kolektyvui kilo idėja kitais metais  sukurti dokumentinį filmą ir užfiksuoti viską, kas vyksta Sveikatingumo dieną mokykloje.
 
Jonavos r. Kulvos Abraomo Kulviečio mokykloje iš namų atsinešę įvairių daržovių ir vaisių vaikai dėliojo mandalą. Didesni mokiniai pjaustė, smulkino jas. Mažesni dėliojo įvairius raštus. Visi dirbo draugiškai, linksmai ir gerą nuotaiką ,,įdėjo“ į savo kūrinį. ,,Labai smagu buvo dėlioti ornamentus“, ,,Sukūriau pačią gražiausią gėlę pasaulyje“, ,,Ir svogūnas tiko darbui!“, ,,Moku lygiai pjaustyti morkas!“, ,,Dabar žinau, kas yra Mandala“. Kitais metais organizatoriai  jau planuoja daryti mokykloje mandalų konkursą. 
Norėdami įtraukti tėvelius į veiklą, programos ambasadoriai nutarė, kad šiais metais daržo ir sodo gėrybes modeliuos vaikai kartu su tėveliai namuose. Vaikai pasakojo, kad daugiausia patarimų ir pagalbos sulaukė iš mamų ir senelių. Kūrybos ir fantazijos nestokojo nei vieni, nei kiti. ,,Smagiai praleidau šeštadienį“, ,,Močiutė pasiuvo skarelę“, ,,Labai labai patiko, net ir tėtis padėjo“, ,,Pats nebūčiau taip sugalvojęs“. Idėja šią veiklą paversti ,,namų darbais“ pasiteisino!
 
Kauno l/d ,,Pagrandukas“ vaikai iš namų atsinešė įvairių daržovių. Pristatė jas draugams. Apžiūrinėjo, lietė, įsivaizdavo į ką jos panašios forma. Kūrė įvairias  iš daržovių skulptūras; patarinėjo, padėjo vieni kitiems, draugiškiai dalinosi daržovėmis, džiaugėsi rezultatu. Kuriant skulptūras atsivėrė vaikų  kalbinis laisvumas (svarbu, nes grupėje 9 logopediniai vaikai), galimybė čia pat vietoje improvizuoti, vaidinti, įsivaizduoti siužetą su pagamintais personažais. Tėvai noriai ir aktyviai dalyvavo veikloje, džiaugėsi vaikų atradimais, patarimais tėvams kuriant kartu. Idėja kitam kartui –tėvus kviesti į kūrybines dirbtuves.
 
Kauno Martyno Mažvydo pagrindinėje mokykloje vyko 5-6 klasių mokinių „Rinkimai į puodą“. Varžėsi morkų, burokėlių, bulvių, pomidorų, agurkų partijos, siekdamos pakliūti į puodą, t.y laimėti. Mokiniai pristatė namų darbus ,sprendė kryžiažodį, gamino mandalas, turėjo atpažinti prieskonius. Vaikams taip patiko, kad po renginio jau klausė ar kitais metais bus „Rinkimai“.  
 
Kauno spec. mokykloje vyko Edukacinė popietė ,,Vitaminų maištas“. Popietėje dalyvavo visos Kauno specialiosios mokyklos klasių grupės. Mokiniai ir auklėtojos parengė spektakliuką apie berniuką, kuris nenorėjo valgyti vaisių ir daržovių. Kiekviena mokinių grupė kūrybiškai pristatė savo pasirinktą vitaminą. Popietės eigoje buvo gaminami vitaminų kokteiliai, kurie pateikti mokiniams ir bendruomenės nariams. Mokyklos foje parengta paroda ,,Vitaminų maištas“.
 
Klaipėdos „Gilijos“ pradinėje mokykloje vyko veikla, pavadinta „Auskim, auskim drobeles". Vaikai, padedami tėvelių ir mokytojų, pasigamino štampus iš vaisių ir daržovių. Mokiniai štampavo įvairius tautinius raštus ant tapeto ir sukurtas juostas eksponavo mokyklos koridoriuje. 
 
Klaipėdos „Saulėtekio“ pagrindinė mokykla šventė Moliūgo gimtadienį. Kiekviena klasė buvo gavusi kvietimą į gimtadienio šventę, tad iš anksto kibo į darbą: ruošė dovanas, rinko medžiagą apie tos daržovės naudą, kilmę, piešė moliūgo portretą. Sulaukta ir tėvelių pagalbos – jų išskaptuoti žibintai papuošė mokyklos koridorių, mamos iškepė skanių pyragų. Stebino visų fantazija, nes eksponatai ir valgiai buvo pagaminti vien iš moliūgų! Šventėje svečius pasitiko besišypsantis „jubiliatas”. Pradinukai jam įteikė gimtadienio dovanų: dainavo, deklamavo. Vyko ir estafetės. Už piešinėlius, nuveiktus darbus vaikams skirtos įvairiausios nominacijos.
 
Moliūgas buvo populiari daržovė ir Panevėžio ,,Vilties“ progimnazijoje. Vieni mokiniai rinko medžiagą apie moliūgą ir ją pristatė savo draugams, kiti atsinešė į mokyklą įvairių produktų moliūgo spalvos ir paruošė vienos spalvos stalą. Dar kiti atsinešė įvairių patiekalų iš moliūgo ir pavaišino savo draugus, padarė stendą ,, Receptai - viskas iš moliūgo“. Kai kurių klasių mokiniai kalbėjo apie maisto švaistymą ir vienos spalvos patiekalus gamino iš plastelino. Patys mažiausieji surengė linksmąsias estafetes su moliūgais. O po to bandė atsineštus moliūgus surikiuoti pagal dydį.