0 0 0 0 0 0
SVEIKATINIMO IDĖJŲ KONKURSAS: ,,Kvėpuok giliau - gyvenk sveikiau"

2017-08-07

„Taisyklingas kvėpavimas ir aktyvi fizinė veikla ne tik treniruoja vaikų kvėpavimo sistemą, ją grūdina, bet ir turi didelę įtaką fiziniam vaikų vystymuisi. Todėl labai svarbu vaikus išmokyti kvėpuoti taisyklingai. Kvėpavimas – tai sveikas gyvenimas“, – teigė Kurmaičių pradinės mokyklos ikimokyklinio ugdymo auklėtoja Jurgita Česnavičienė, pristačiusi gegužės-birželio mėnesiais įvykdytą projektą ,,Kvėpuok giliau – gyvenk sveikiau“.


   Pasak J. Česnavičienės, daug vaikų kvėpuoja netaisyklingai ir paviršutiniškai, kartais nesąmoningai sulaiko kvėpavimą, o tai yra žalinga jų sveikatai.


      „Pastaraisiais metais padidėjo viršutinių kvėpavimo takų susirgimų tarp vaikų. Tėvai mažai dėmesio skiria vaikų kvėpavimui, buvimui gryname ore, mankštelėms, žaidimams-pratimams, kurie išmoko vaikus taisyklingai kvėpuoti – tai padėtų sumažinti sergamumą kvėpavimo takų ligomis“, – teigė J. Česnavičienė, paaiškindama, kaip kilo idėja parengti projektą, mokantį taisyklingo kvėpavimo įgūdžių.


       Projektu ,,Kvėpuok giliau – gyvenk sveikiau“ Kurmaičių pradinė mokykla atsiliepė į sveikos gyvensenos ugdymo programos „Sveikatiados“ kvietimą teikti paraiškas sveikatinimo idėjų konkurse – juo siekiama paremti mokyklų originaliausias idėjas, kuriomis būtų galima populiarinti sveiką gyvenseną. Prie konkurso įgyvendinimo prisideda UAB ,,Pontem" bei VšĮ ,,Kretingos maistas. 


       „Konkurso organizatoriai sulaukė didelio mokyklų aktyvumo ir įsitraukimo į idėjų kūrimą – konkurse dalyvavo 63 mokyklos ir darželiai. Komisija, vertindama visas gautas idėjas, atsižvelgė į atitikimą konkurso nuostatoms, siūlomos idėjos masiškumą bei originalumą, projekto svarbą mokyklos bendruomenei bei bendruomenės ir partnerių įsitraukimą ir, žinoma, pateikto projekto tęstinumą. Geriausius projektus pateikusioms ugdymo įstaigoms buvo paskirtas finansavimas idėjoms įgyvendinti. Mūsų mokykla konkursui pateikė paraišką ,,Kvėpuok giliau – gyvenk sveikiau“ – laimėjome ir vykdėme įvairias veiklas: darėme taisyklingo kvėpavimo pratimus, įsirengėme pakeliamą lysvę, kurioje pasodinome vaistinių augalų, nusipirkome įvairių kvėpavimui skirtų priemonių“, – pasidžiaugė J. Česnavičienė.


   Jos teigimu, vykdant projektą ,,Kvėpuok giliau – gyvenk sveikiau“ ikimokyklinio (1-6 metų) ir priešmokyklinio ugdymo (6-7 metų) grupių vaikai iš pradžių atliko testą, išsiaiškinant, ar jie kvėpuoja taisyklingai, o paskui jie buvo mokomi kvėpavimo pratimų, kurie buvo integruojami į įvairius žaidimus ir veiklas.


    „Vaikų kasdien laukė vis naujas užsiėmimas, per kurį buvo mokomasi taisyklingo kvėpavimo įgūdžių. Iš pradžių vaikams nebuvo lengva suprasti, kada ir kaip reikia įtraukti orą, o kada – išpūsti, jiems imdavo svaigti galva, bet neilgai trukus jie perprato, kaip reikia taisyklingai atlikti užduotis“, – pasakojo J. Česnavičienė, kuri užduotis kūrė, pasitardama su visuomenės sveikatos priežiūros specialiste.
 

 Kvėpavimo pratimai buvo ne tik naudingi, bet ir žaismingi, todėl vaikai juos noriai atliko: pavyzdžiui, jie pūsdami orą per šiaudelį turėjo varinėti kamuoliuką tam tikromis kryptimis, bandyti šiaudeliu pernešti žiedlapį nuo vieno stalo prie kito, pūsti plunksneles, balionus, užpūsti žvakes ar įsukti vėjo malūnėlius. Daug įspūdžių vaikai patyrė per įstaigoje suorganizuotą burbulų pūtimo šventę – ,,Burbuliadienį“.


     Stiprindami sveikatą, vaikai buvo skatinami judėti, žaisti, sportuoti gryname ore. Be to, darželinukai įgijo ir teorinių žinių – per sveikatingumo valandėlę ,,Kodėl aš turiu mokėti kvėpuoti?“ jie sužinojo, kaip įkvepiant ir iškvepiant susitraukinėja plaučiai, kad jie yra didžiausias kūno organas – išskleidę vidinį plaučių paviršių, užklotumėte maždaug 100 kv. m plotą. Vaikams buvo įdomu išgirsti ir tokių faktų: per vieną minutę įkvepiama apie 6 litrus oro, o per dieną vidutiniškai įkvepiame ir iškvepiame iki 23 tūkstančių kartų ir taip išgariname apie 500 ml vandens, per plaučius, kvėpuodami iš organizmo pašaliname net 70 proc. medžiagų apykaitos produktų liekanų (toksinų, šlakų ir kt.) ir t.t. Vaikai, padedant tėvams, įstaigos kieme įsirengė pakeliamą lysvę, kurioje pasisėjo vaistažolių ir sužinojo, kuo jos gali būti naudingos susirgus peršalimo ligomis.


   „Nors projektas baigėsi, tačiau pratimus, skirtus mokyti taisyklingo kvėpavimo įgūdžius, į ugdomąją veiklą įtrauksime ir ateityje. Taip pat į projektą skatinome įsitraukti ir ugdytinių tėvus, su kuriais pasidalinome žiniomis apie kvėpavimo ligų profilaktines priemones, paraginome kvėpavimo pratimus, kurie vaikams yra tarsi žaidimas, atlikti ir namuose“, – pasakojo J. Česnavičienė.


       Kurmaičių pradinė mokykla „Sveikatiados“ konkurse dalyvauja ir laimi jau trečius metus. Pernai įvykdytas projektas, skirtas plokščiapėdystės profilaktikai ,,Takučiu į sveikatos šalį“ – už skirtas lėšas mokyklos kieme įsirengtas ,,Sveikatingumo takelis“, įsigyti plokščiapėdystės profilaktikai skirti nelygios faktūros diskai.

 

Testas: Kaip pasitikrinti, ar vaiko kvėpavimas yra taisyklingas (Jeigu į visus teiginius atsakymas „taip“, vadinasi, kvėpuojama taisyklingai):

• kvėpavimas tylus, negirdimas;

• kvėpuojant nesikilnoja krūtinės ląsta;

• kvėpuojant pečių juostos raumenys nejuda;

• kvėpuojant kilnojasi pilvas (įkvepiant jis išsipučia, o iškvepiant susitraukia);

• nesinori giliai atsidusti;

• kvėpuojama pro nosį;

• kvėpavimo dažnis – ne daugiau kaip 10–15 kartų per minutę;

• pridėjus delną prie nosies, iškvėpiant jaučiama ne oro srovė, o šiluma.


Pajūrio naujienos