0 0 0
,,Sveikatiados“ projekte dalyvaujančios ugdymo įstaigos mini Europos sveikos mitybos dieną

2017-11-09

                      Pasaulinė sveikatos organizacija sako, kad mūsų sveikata didžiąja dalimi priklauso nuo gyvenimo būdo ir mitybos. Pagal atliktus tyrimus nustatyta, kad mūsų mityba yra nesubalansuota, per daug vartojame riebių ir saldžių maisto produktų ar patiekalų, per mažai vartojame daržovių ir vaisių, grūdinių kultūrų bei žuvies. Ne išimtis yra ir mūsų vaikai, kurie taip pat mėgsta saldžiai ar riebiai užkandžiauti, valgo traškučius, saldumynus,  mėgsta greitai pagamintą maistą, geria daug saldžių gaiviųjų gėrimų, kurie neretai ,,praturtinti“ įvairiais dažikliais ar saldikliais, per mažai vartoja daržovių ar vaisių.

                      Sveiką mitybą kiekvienas suprantame savaip ir tas supratimas pirmiausia atsinešamas iš savo šeimos, todėl vaikų sveikos mitybos pamatai turi būti padėti dar ankstyvoje vaikystėje, juk nuo to, kaip jie maitinsis priklausys ir jų sveikata ateityje. Pratinti vaikus prie įvairaus maisto, įvairių jo skonių reikia  nuo mažens, kad kiekvienuose namuose, kiekvienoje šeimoje pirmenybė būtų teikiama sveikatai naudingesnių produktų pasirinkimui, kad ant kasdieninio ar šventinio stalo būtų patiekiami sveikatai palankūs patiekalai ir pirmiausia tėvai būtų autoritetu ir pavyzdžiu savo vaikams renkantis sveikatai palankius patiekalus. Labai svarbu, kad  vaikai nuo pat mažens būtų ugdomi, mokomi ir maistas ir tinkama valgymo kultūra taptų kiekvienos šeimos kasdienybe.

                      Būtent todėl šių metų lapkričio 8 dieną projekto ,,Sveikatiada“ koordinatorė Laura Blaževičiūtė svečiavosi vienoje iš projekte dalyvaujančių ugdymo įstaigų – Kauno ,,Nemuno“ mokykloje - daugiafunkciame centre. Ugdymo įstaigoje vyko ,,Sveikos mitybos ABC“ paskaita 6-8 klasių mokiniams. Taip pat projekto koordinatorė su ugdymo įstaigos mažaisiais ,,Pelėdžiukais“ keliavo į sveiko maisto šalį! Vaikai dalyvavo interaktyvioje pamokoje, visi šiltai diskutavo apie sveikatai palankią mitybą, klausėsi pasakėlės. Vaikai buvo mokomi, kaip teisingai pasirinkti sveikatai naudingus maisto produktus bei atsisakyti nemaistingų ir sveikatai nepalankių maisto produktų, žaidė žaidimą ,,Sveika – nesveika“.

                      Kaskart vis labiau įsitikinu posakiu, jog ,,maži vaikai nemeluoja“. Kiekvienos interaktyvios pamokos metu kalbėdami apie sveikatai palankią mitybą, mažieji nuoširdžiai pristato savo mitybą ugdymo įstaigoje ir namuose. Atsakymai įvairūs, vieni džiugina, kiti kviečia diskutuoti ir pateikti sveikesnes alternatyvas. Vaikai būdami dar labai maži puikiai atrenka sveikatai palankius ir nepalankius produktus, retas jų klysta. Svarbiausia, jog vaikai yra priklausomi nuo ugdymo įstaigų ir šeimų, kuriose ir lavinami tikrieji įgūdžiai. Todėl tėveliai, ugdymo įstaigų bendruomenė bei specialistai turi dirbti siekdami vieno tikslo - kuriant teisingus vaikų mitybos įgūdžius, - sakė ,,Sveikatiados“ projekto koordinatorė Laura Blaževičiūtė.

                      VšĮ ,,Tikra mityba“ direktorė Danguolė Gasparavičienė antrindama sakė, kad tik dirbant visiems nuosekliai ir  kartu: ugdymo įstaigų personalui, tėveliams, specialistams, skiepijant vaikams  teisingus valgymo įpročius, šviečiant tėvus ir skatinant juos namuose kartu su vaikais gaminti sveikatai naudingus patiekalus, suteikiant žinių ugdymo įstaigų personalui bus pasiektas rezultatas ir tikėtina, kad jaunoji karta augs sveikesnė.

                      Kauno ,,Nemuno“ mokykla-daugiafunkcis centras naujus mokslo metus pasitiko su naujiena – nuo rugsėjo šioje įstaigoje įgyvendinamas sveikos mitybos projektas. Į sveiko maisto mokyklos veiklą įsijungė ne tik vaikai, bet ir jų tėvai, su malonumu dalyvaujantys rengiamuose edukaciniuose užsiėmimuose ir seminaruose apie sveiką gyvenimo būdą. Kauno ,,Nemuno“ mokyklos-daugiafunkcio centro direktorė Vesta Žiūraitienė džiaugiasi naujovėmis ugdymo įstaigoje: ,,Mokyklos novatoriški ir kūrybiški darželio auklėtojai ir pradinio bei pagrindinio ugdymo mokytojai didelį dėmesį skiria mokinių mitybos raštingumo ugdymui: moko mokinius sveikatai palankios mitybos principų ir valgymo kultūros per tiesioginius įvairius užsiėmimus su maisto gaminimu ir degustacija. Siekiame savo mokiniams patraukliomis priemonėmis suteikti žinių ir praktinių įgūdžių apie sveikatą ir sveikatai palankią mitybą“.

                      „Sveikatiada” – tai ilgalaikė sveikos gyvensenos ugdymo programa, kuri suteikia vaikams žinių ir praktinių įgūdžių apie sveikatą, mitybą ir fizinį aktyvumą. Programa vykdoma jau 8 metus. „Sveikatiada“ kasmet įgyvendina šias iniciatyvas: „Šauniausios klasės konkursas“, „Sveikos mitybos trimestras“, „Mankštiada“, „Vandens diena“ „Šok ir nesustok“ bei daug kitų. „Sveikatiados“ mokyklų tinklui priklauso daugiau nei 800​ Lietuvos ugdymo įstaigų, jos projektuose ir užsiėmimuose dalyvauja daugiau nei 50 000 vaikų.

                      „Sveikatiados“ tikslas - ugdyti moksleivių ir jų šeimų sveiką gyvenseną. Siekiame užauginti naują kartą, neturinčią sveikatos problemų ir gebančią formuoti savo gyvenimo būdą atliekant informuotus sprendimus mitybos bei fizinio aktyvumo srityse. Projekto partneriai ir rėmėjai - Sveikatos apsaugos ministerija bei Švietimo ir mokslo ministerija, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas, UAB „Nestle Baltics“, UAB „Suslavičius-Felix“, UAB „Vilniaus margarino gamykla“.

                      VšĮ ,,Tikra mityba“ vykdo šviečiamąją veiklą ne tik ugdymo įstaigų bendruomenėms bet ir visai visuomenei, skatindama rinktis sveikatai palankius maisto produktus ir sveikai maitintis, vykdo maisto pramonės specialistų mokymus, kvalifikacijos kėlimo kursus, skatindama juos gaminti, kuo daugiau ir įvairesnių sveikatai palankių patiekalų ar produktų ir svarbiausia siūlo nepamiršti, kad maistas turi būti mūsų visų vaistas ir energijos šaltinis!