0
„Sveikatiada“ skatina semtis žinių iš specialistų

2014-10-28

Visą rudenį Vilniaus, Kauno, Marijampolės, Alytaus, Utenos apskričių pradinių ir pagrindinių klasių moksleiviai domėsis iš ko sudaryta mitybos piramidė, specialiose pamokose diskutuos apie sveiką mitybą, maisto medžiagas ir maisto produktų priedus. Sveikatos apsaugos ministeijos  finansuojamo sveikatingumo projekto moksleiviams „Sveikatiados mitybos kodų paieška" organizatoriai, kartu su Lietuvos medicinos studentų asociacijos (LiMSA) nariais, planuoja susitikti su  750 mokinukų.
 
Šiandien kaip niekad daug įvairios informacijos apie sveiką gyvenimo būdą ir mitybą. Daugelis yra girdėję apie įvairius maisto pramonėje naudojamus priedus – skonio stipriklius, dažiklius, konservantus ir įsivaizduoja, kad tokie maisto produktai nėra naudingi sveikatai. Tačiau retas  gali pasakyti, kurie maisto produktai ir kodėl yra naudingi sveikatai, kaip taisyklingai maitintis ir derinti maisto produktus. Užsiėmimuose vaikai bus skatinami kritiškai vertinti informaciją apie sveiką mitybą, „sveikus“ ir „nesveikus“ produktus, geriau suprasti, kodėl žinios apie mitybą turi būti paremto moksliniais tyrimais. 
 
Projekto metu organizuojamos veiklos planuojamos atitinkamai pagal amžiaus grupes. Pradinukai kartu su medicinos studentais specialioje pamokoje „Atrask mitybos piramidės lobius ir paslaptis" statys maisto piramidę, vadovaudamiesi Sveikatos apsaugos ministerijos rekomendacijomis, sužinos apie jos sudedamųjų dalių svarbą, rungsis  viktorinoje. Tuo tarpu vyresnieji, 5 – 7 klasių, moksleiviai dalyvaus interaktyvioje „Mitybos mitų ir faktų dvikovoje". Šiuose renginiuose LiMSA atstovai pasidalins žiniomis, kurie mūsų visuomenėje paplitę mitai apie mitybą yra pramanai, o kurie iš jų yra tiesa. Tiksliausias žinias parodę moksleiviai bus apdovanoti.
 
Sveikatos apsaugos ministerijos  Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas dr. Almantas Kranauskas įsitikinęs, kad dar vaikystėje būtina formuoti sveikos gyvensenos įpročius, kad užaugtų kuo daugiau sveikata besirūpinančių visuomenės narių. Pasak A.Kranausko, šiuo metu Lietuvos gyventojų mitybos įpročiai neatitinka Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijų. „Dėl neracionalios mitybos ir netinkamos gyvensenos gausėja lėtinių ligų, pagal kurias pirmaujame Europos Sąjungoje. Neabejoju, kad projektas „Sveikatiados mitybos kodų paieška", pasirinkęs ugdyti supratimą apie sveiką mitybą, bus veiksmingas, nes mokiniams žinios suteikiamos žaisminga ir patrauklia, juos įtraukiančia į veiklą, forma“,- teigia specialistas.
 
Projekto „Sveikatiados mitybos kodų paieška" koordinatorė Eglė Maliukevičiūtė pasakoja, kad per šešerius sveikatingumo iniciatyvos „Sveikatiada“ gyvavimo metus, projekto komanda įsitikino, jog dar daug mokytojų, moksleivių ir jų tėvų laikosi klaidingų įsitikinimų, kas yra sveika mityba, kurie priedai naudingi ar žalingi mūsų sveikatai. „Šį rudenį vykdomo projekto  edukacinė nauda yra ta, kad moksleiviai, bendraudami su specialistais, gaus naudingų žinių ir supras, kaip svarbu kasdien vadovautis sveikos mitybos principais“, - įsitikinusi projekto koordinatorė.