0
Startavo pirmosios „Sveikatiados žaidynės“

2015-10-22

2015m. spalio 21d. startavo „Sveikatiados žaidynės“, kuriose rungsis tūkstantis 5-7 klasių moksleivių iš 25 Lietuvos miestų ir miestelių. Norą dalyvauti žaidynėse, kurias organizuoja sveikos gyvensenos ugdymo programa „Sveikatiada”, išreiškė  penkiasdešimt mokyklų, o jas surengti patikėta penkioms Šiaulių, Panevėžio, Telšių, Tauragės ir Klaipėdos apskričių mokykloms – aktyviausioms  programos dalyvėms. Žaidynes organizavusioms mokykloms bus įrengtos žaidimų erdvės, kuriose moksleiviai galės sportuoti ir aktyviai pramogauti per pertraukas ir po pamokų. Pirmosios sportinės žaidynės įvyko Mažeikių Pavasario pagrindinėje mokykloje.
 
„Niekada dar tokios žaidynės nebuvo organizuotos. „Sveikatiada“ jas daro, nes tokį poreikį išreiškė ilgametės programos dalyvės. Šiais mokslo metais, pagal Švietimo ir mokslo ministerijos rekomendacijas, įvedus ilgąją judrią pertrauką mokyklos ypatingai ieškojo naujų idėjų, ką pasiūlyti vaikams, kad jie galėtų aktyviai judėti.“, - apie naują iniciatyvą pasakojo projekto vadovė Margarita Čėglytė.
 
Į Mažeikių Pavasario mokyklą susirinkę penktų ir šeštų klasių moksleivių komandos iš trijų miesto ir rajono mokyklų pirmiausia demonstravo namų darbus – modernią savo pačių sugalvotą mankštą, kurios originalumą vertino sudaryta komisija. Kol mankštą scenoje demonstravo viena mokyklą, kitų mokyklų vaikai kartu su savo mokytojais, mokyklos direktoriumi Stanislovu Jakučinsku ir Mažeikių savivaldybės visuomenės sveikatos biuro atstovėmis stengėsi ją atkartoti ir apšilti prieš sekančią rungtį. Jau prasimankšinusios komandos jėgas išbandė estafetėse „Kliūčių ruožas“.  Estafetes paruošė, vaikus ragino bei jiems padėjo interaktyvių treniruočių portalo „Sporto birža“ treneriai. Viena iš estafečių rungčių – nevirtų makaronų nešimas šaukštais iš puodo į dubenėlį.  Makaronus vaikai pratę valgyti pietums, o sporto salėje juos naudoti vietoj sportinio inventoriaus jiems buvo netikėta.
 
Taisyklingai sudėlioti kelių ženklų dėlionę tapo iššūkiu visoms komandoms. „Vaikams pasiūlėme ne tik judrias veiklas „Sveikatiados žaidynėse“, bet norėjome apjungti ir kitas mokykloms aktualias temas, todėl bendradarbiaujant su policijos pareigūnais paruošėme vaikams saugaus eismo praktines užduotis,“ –  policijos pareigūnų įsitraukimą pristatė projekto vadovė Margarita Čėglytė.
 
Paskutinėje žaidynių dalyje komanda, kuri daugiausiai išsprendė su mityba susijusių mįslių, mokyklos teritorijoje ieškojo paslėpto lobio. Supratę gautą užuominą, vaikai lobio ieškojo pas mokyklos budinčiąją, stalo žaidimų erdvėse, mokytojų kambaryje. Vaikų atrastas lobis – pilna pintinė rudeninių obuolių.
 
Mažeikių Pavasario pagrindinės mokyklos pavaduotojas Eduardas Vaičiulis priminė susirinkusiems, kad Pavasario mokykla yra viena sportiškiausių Lietuvoje.  „Sveikas ir sportiškas vaikas visada sugebės pasiekti geresnius rezultatus ir moksle“,- apie savo mokyklos moksleivius pasakojo Eduardas Vaičiulis.
 
Tirkšlių Juozo Vitkaus Kazimieraičio pagrindinės mokyklos penktokai, grįždami namo savo mokykliniu autobusu iš Mažeikių į Tirkšlius dalinosi savo įspūdžiais. „Esame labai laimingi. Vaikams labai patiko kartu mankštintis ir atlikti sportines užduotis. Džiaugėsi prizais. Grįžtant namo šurmulys negeso iki pat namų,“ -  vaikų įspūdžius apibendrino visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Santa Vaičiuvienė.
 
Mažeikių Pavasario pagrindinės mokyklos direktorius Stanislovas Jakučinskas apibendrindamas renginį pasidžiaugė įdomiomis rungtimis ir renginio nauda – bendravimu, sportu, emocijomis. Pavasario pagrindinėje mokykloje likęs pagrindinis prizas surado savo vietą naujame mokinių žaidimų ir poilsio kambaryje. 
 
Šventės pabaigoje geriausiai  pasirodžiusioms dalyvėms  įteikti prizai, kurie papildė mokyklos sportinį inventorių, o „Saugaus eismo iššūkio“ nugalėtojus atšvaitais apdovanojo Lietuvos automobilių kelių direkcija. 

Dr. Almantas Kranauskas,  Sveikatos apsaugos ministerijos, kuri finansuoja „Sveikatiados žaidynes“, Mitybos ir fizinio aktyvumo skyriaus vedėjas, projekto nauda neabejoja. „Kaip rodo tyrimų rezultatai, geriausiai vaikus išjudina ir skatina būti fiziškai aktyviais sportiniai užsiėmimai ir judriosios pamokos. Mokyklų patirtis rodo, kad aktyviai leisti laisvalaikį ir sportuoti mokiniams patraukliausia kartu. Manau, kad šios žaidynės – tai puiki iniciatyva, kuri turėtų įsitvirtinti kiekvienoje  mokykloje,“ - teigia A.Kranauskas.