0
Specialistai tvirtina: vanduo Lietuvoje yra geras

2015-03-26

Nors ir atrodo, kad vanduo yra tiesiog vanduo, tačiau jo skonis gali labai skirtis. Kartais vanduo gali būti salsvas, kartais sūrus, minkštas ar kietas, visiškai neutralus. Dar kitokį skonį turi mineralizuotas ar priedais paskanintas vanduo – vos griežinėlis citrinos ar kelios uogos, gali visiškai pakeisti vandens skonį. Tuo įsitikinti Vandens dieną pakvietė sveiką gyvenseną mokyklose skatinantis projektas „Sveikatiada“. 
 
Projekto organizatoriai paragino mokinius per chemijos ir biologijos pamokas patyrinėti vandenį. Lašelis vieno ar kito tirpalo atskleidė, kokių mineralų ar medžiagų galima aptikti šiame skystyje. Svarbus buvo ir asmeninis potyris, tad mokiniai patys ragavo skirtingose vietose paimto geriamojo vandens.
 
Vandens kokybę tikrinantys specialistai pastebi, jog neretai atokesnėse Lietuvos vietovėse vandenyje galima rasti nemažai geležies, kuri suteikia rusvą spalvą, pakeičia ne tik vandens skonį, bet ir kvapą. Pavyzdžiui, šiaurės Lietuvoje imami vandens mėginiai rodo per didelį fluorido kiekį, kuris gali sukelti dantų fluorozę. Tačiau galite drąsiai gerti iš čiaupo tekantį vandenį – vandens kokybė Lietuvoje yra gera. Geros kokybės vanduo Lietuvoje suteikia galimybę jį laisvai gerti kasdien.
 
Anot medikų, paros norma suaugusiam žmogui turėtų būti bent 2 litrai vandens. Nenuostabu, nes 70% žmogaus organizmo sudaro vanduo. Vanduo mūsų organizme perneša maistingąsias medžiagas, mažina nuovargį, teikia energijos, stiprina raumenis ir gerina širdies darbą. Pabandykite įsivaizduoti pasaulį be vandens – tai būtų pasaulis be gyvybės.
 
Keli specialistų patarimai, kaip pagerinti geriamo vandens kokybę:
  • Per daug geležies turintį vandenį tiesiog palikite kuriam laikui atvirame inde, ir geležis nusės ant dugno. Paprastai geležies kiekis būna labai minimalus, tad tokį vandenį gerti yra tikrai saugu.
  • Teršalais ar mikrooganizmais užterštą vandenį virinkite – taip žus bet kokie kenkėjai.
  • Jei įtariate, kad vandenyje gali būti per daug nitratų, patikrinkite tai tiesiog namuose, nusipirkę tam skirtą indikatorinę nitratų testavimo juostelę.