0
Plokščiapėdystės profilaktika

2016-06-29

Pėda yra labai svarbi viso kūno judėjimui. Pėdų pažeidimai gali sukelti įvairius negalavimus: kelių, klubų sąnarių, stuburo, tarpslankstelinių diskų negalavimus ir net galvos skausmą. Visi vaikai iki trejų metų būna plokščiapėdžiai (fiziologinė plokščiapėdystė), tačiau pamažu pėdutėje riebalų mažėja, raumenys stiprėja, o 3-5 gyvenimo metais pradeda formuotis pėdos skliautas. Jei 6-7 metų vaiko pėda dar vis plokščia, atsiranda ankščiau minėti negalavimai. Plokščoapėdystės profilaktika labai svarbi, nes esant pėdos deformacijai, dažnai skauda pėdą ar priekinį blauzdos paviršių, kai beveik visas padas liečiasi prie grindų eisena tampa nerangi, netaisyklinga.
 
„Plokščiapėdystės pasekmės gali būti įvairios: skausmas, o kartu su juo ir prastesnė judėjimo kokybė, nerangi eisena ir kitos. Tėvai turėtų atkreipti dėmesį į vaikų avalynę ankstyvame amžiuje. Nereiktų žavėtis šlepetėmis, sodo batais, minkšta avalyne kasdieniniam avėjimui. Vaikiški bateliai turėtų turėti nedidelę pakulnę, stabiliai apgaubti čiurnos sąnarį,” – pataria Šiaulių universiteto Sveikatos studijų katedros dėstytoja Inga Šimkutė.
 
Takeliu į sveikatos šalį
Mūsų, suaugusiųjų, pagrindinis vaidmuo yra pastebėti, gerbti ir puoselėti natūralų, nepakartojamą vaiko augimą. Fizinis aktyvumas – ypač svarbus sveikos gyvensenos komponentas, kurį turime suformuoti jau vaikystėje. Fizinio aktyvumo skatinimas turi būti vykdomas nuolatos ir mokykloje, ir šeimoje. Ugdymo įstaiga yra vieta, kurioje mokymo ir sveikatingumo projektai gali turėti didžiausią poveikį, nes pasiekia žmogų imliausiame jo gyvenimo periode – vaikystėje.
 
Kretingos rajono Kurmaičių pradinė mokykla įgyvendino savo sveikatingumo idėją „Takeliu į sveikatos šalį“, laimėję programos „Sveikatiada“ konkurse. Mokykla savo kieme įrengė sveikatingumo takelį, įsigijo įvairių masažinių kamuoliųkų, kad plokščiapėdystės profilaktika darželyje taptų nuolatine veikla. Vykdant projektą plokščiapėdystės profilaktika buvo taikoma sveikatos valandėlėse, rytinėse mankštose, kūno kultūros pratybose, judriųjų žaidimų metu, pasivaikščiojimuose. Tai turėjo įtakos vaikų laikysenai, fizinių pratimų atlikimo tikslumui, ištvermingumui.
 
„Vykdant projektą „Takeliu į sveikatos šalį“ vaikai sužinojo apie kojų pėdų paskirtį ir jų svarbą sveikatai, sustiprėjo vaikų kojų pėdų raumenys. Tik atliekant specialius pratimus ir vykdant profilaktiką galime  išvengti vaikų plokščiapėdystės,“- apie projektą pasakojo jo vadovė Jurgita Česnavičienė.
 
Vasara - pats tinkamiausias metas plokščiapėdystės profilaktikai. Pasivaikščiokime su vaikučiais smėliu pajūryje, pabėgiokime žole ar radę akmenuotą takelį pasidarykime savo pėdoms lengvą „akmenukų masažą“.