0
KONFERENCIJA “VAIKŲ MITYBA IR SVEIKATA: ŠIANDIEN IR RYTOJ”

2017-06-19

Vienas svarbiausių veiksnių, lemiančių vaikų sveikatą ir vystymąsi, yra tinkama mityba. Vaikų nutukimas, alergijos ar  maisto netoleravimas – tiesiogiai nuo mitybos priklausančios problemos šiandien yra itin aktualios. Reikalavimai maitinimo organizavimui vaikų įstaigose nuolat didėja: priimami nauji įstatymai ir norminiai aktai, didinama kontrolė, skiriamos lėšos. Ar tai veikia?

Vaikų maitinimas ugdymo įstaigose šiuo metu kelia labai didelį visuomenės susidomėjimą – ši tema plačiai komentuojama žiniasklaidoje, įvairiuose tėvų forumuose ir šeimose diskutuojama apie maitinimo kokybę, svarstoma, ką galima ir ko negalima duoti valgyti mūsų vaikams. Kaip ugdymo įstaigoms suderinti tėvų norus, įstatymus ir savo galimybes?

Visi pritaria, kad šioje srityje yra būtini pokyčiai: „tarybiniai“ patiekalai keičiami šiuolaikiniais, sveikatai palankesniais patiekalais, ugdoma mitybos kultūra, didinamas darbuotojų ir tėvų švietimas.

Tuo tikslu š. m. birželio 16 d. Seime vyko  konferencija „Vaikų mityba ir sveikata. Šiandien ir rytoj“,  kurią organizavo LR Seimo narė Raminta Popovienė, VŠĮ „Tikra mityba“, projektas – socialinė iniciatyva „Sveikatiada“, Lietuvos Sveikatos mokslų universitetas.Į konferenciją atvyko visi, kam šiandien rūpi vaikų maitinimo problemos: atsakingų institucijų ir savivaldybių specialistai, vaikų ugdymo įstaigų vadovai, pedagogai, visuomenės sveikatos priežiūros specialistai, dietistai, maitinimo organizatoriai ir gamintojai, tėvelių atstovai. Kad ši tema šiandien yra visiems labai aktuali, parodė didžiulis susidomėjimas šiuo renginiu – į konferenciją užsiregistravo daugiau kaip 300 dalyvių, visi norintys neturėjo galimybių patekti. Konferencijos tikslas buvo pristatyti respublikines vaikų maitinimo aktualijas šiandien ir naują požiūrį į bendrus visų atsakingų institucijų darbus ateityje.

Konferencijos dalyvius pasveikinusi seimo narė Raminta Popovienė akcentavo mitybos įtaką ir svarbą vaikų sveikatai ir vystymuisi, ragino susitelkti bendriems tikslams ir bendram darbui. Apie vaikų mitybos reglamentavimą, aktualijas ir naujoves konferencijoje pranešimą skaitė LR Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė I, Gudanavičienė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto prof. Aušra Petrauskienė skaitė pranešimą apie Lietuvos vaikų augimo raidą: mitybos įtaką, tyrimų analizę,  doc. dr. Jūratė Staikūnienė – apie maisto alergenus ir kaip juos atpažinti.
      
Vartotojai, įskaitant vaikus, vis daugiau vartoja jau paruošto maisto. Maisto produktų gamintojai raginami keisti maisto produktų sudėtį (reformuliuoti), kad juose būtų mažiau druskos, cukrų ir riebalų (ypač sočiųjų ir transriebalų) it tai yra vienas iš efektyviausių būdų, kad vartotojai turėtų galimybę pasirinkti sveikatai palankius maisto produktus, konferencijoje teigė I. Drulytė NMVRVI Maisto rizikos vertinimo skyriaus vedėjo patarėja.

Lietuvoje pakankamai gerai reglamentuotas vaikų maitinimo organizavimas ugdymo įstaigose, numatyti draudžiami ir nerekomenduojami produktai ir patiekalai, parengti ir suderinti receptūrų rinkiniai, bet ar jie pakankami ir atitinka šių dienų vaikų lūkesčius?

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, išanalizavusi kitų šalių patirtį bei Lietuvoje vykdomos kontrolės rezultatus, teigia, kad atėjo laikas keisti požiūrį į vaikų maitinimo organizavimą, nustatant lankstesnius reikalavimus, kurie labiau atitiktų vaikų lūkesčius. Tam reikia daugiau rekomendacijų, įvairesnių patiekalų receptūrų, kuriose naudojami ingredientai būtų aukštos mitybinės vertės, naudingi augančių vaikų organizmui, skatinti mokyklų bendruomenes aktyviau dalyvauti šiuose procesuose.  Prioritetai patiekalų ir produktų gaminimui turėtų išlikti tie patys - įvairumas, sezoniškumas, subalansuotumas, tausojantis maitinimas, dėmesys alergiškų vaikų maitinimui. Tiekėjai pirmenybę turėtų teikti šviežioms daržovėms, vaisiams, uogoms ir kitiems produktams, kurie užauginami ir gaminami Lietuvos ūkininkų, nes trumpa maisto produktų  pristatymo grandinė leidžia užtikrinti jų šviežumą, maistinių savybių išsaugojimą, saugą, kokybę.

Svarbi tėvų nuomonė
Tėvai taip pat vis daugiau dėmesio skiria vaikų maitinimui. Teisės aktai numato galimybę tėvams turintiems nusiskundimų dėl maitinimo paslaugų, dalyvauti bendruose patikrinimuose kartu su inspektoriais. Aktyvesni tėvai judina nusistovėjusios sistemos pamatus, tai reiškia, kad visos suinteresuotos institucijos turi užtikrinti, jog vaikai gautų sveikatai palankų maitinimą ugdymo įstaigose, - teigė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos l.e.p skyriaus vedėja Jurgita Bakasėnienė.
 Išanalizavus Europos Sąjungos šalių rekomendacijas, privalomuosius reikalavimus remiantis kitų šalių patirtimi, aiškiai matyti, kad nėra privalomo valgiaraščių derinimo. Tiesa, daugelis šalių turi reikalavimus, iš kokių produktų leidžiama gaminti, nustatyti porcijų dydžiai pagal vaikų amžiaus grupes, nustatytas produktų ir patiekalų vartojimo dažnumas, tokių kaip pica, keptos bulvytės, taip tenkinami vaikų lūkesčiai, valgyti jų mėgstamiausius patiekalus, bet labai retai. Be to parengta daug rekomendacijų, receptūrų rinkinių, kurie lengvai prieinami verslui internete, - įžvalgomis dalinosi NMVRVI  l.e.p vyriausioji patarėja Aušra Išarienė.

Konferencijoje buvo pasidalinta gerąja patirtimi
Jau aštuonerius metus vykdoma socialinė iniciatyva projektas ,,Sveikatiada“ puikus pavyzdys,  kuomet stiprinant socialiai atsakingo verslo ir valstybės institucijų bendradarbiavimą yra sprendžiamos visuomeninės problemos. Tai socialinė iniciatyva, kuria siekiama formuoti sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo įgūdžiais pagrįstą kultūrą mokyklų bendruomenėse. Išskirtinis dėmesys šiame projekte skiriamas ugdyti sveikos mitybos ir fizinio aktyvumo įgūdžius mokiniams patrauklioms priemonėmis - žaidynėmis, viktorinomis, mankštomis, šokiais bei kita netradicine interaktyvia veikla pamokose, pertraukose ir po pamokų.

Apie patirtį ugdant vaikus sveikos mitybos principų pasakojo ,,Augueko namų“ įkūrėja Ingrida Lauciuvienė, taip pat buvo  pristatyta ir Kauno rajono savivaldybės patirtis, organizuojant vaikų maitinimą – pranešimą skaitė Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vyr. specialistė Žydra Narbutienė. Visų suinteresuotų pusių bendras tikslas  turi būti, kad vaikai augtų sveiki ir laimingi, todėl visi ir turime dirbti viena linkme ir drauge. Labai svarbu, kad  vaikai nuo pat mažens būtų ugdomi, mokomi ir sveikatai palankus maistas bei  tinkama valgymo kultūra taptų šeimos kasdienybe, -džiaugdamasi puikiai praėjusiu renginiu sakė Danguolė Gasparavičienė, VšĮ ,,Tikra mityba“ direktorė.

Konferencijos dalyviai, siekdami įtvirtinti sveikatai palankios vaikų mitybos nuostatas, mažinti su mityba susijusias vaikų sveikatos problemas, didinti tinkamą ugdymo įstaigų bendruomenių požiūrį į kokybišką maitinimo procesą, priėmė konferencijos rezoliuciją, kuri bus išsiųsta LR Seimui, Vyriausybei, LR Sveikatos ir Žemės ūkio ministerijoms, savivaldybėms. Rezoliucijoje siūloma: tobulinti teisinę bazę, skatinant ir propaguojant sveiką mitybą; remti sveikatai palankaus maisto gamybą; mažinti mokinių socialinę atskirtį, ieškant galimybių nemokamai maitinti visus (arba jaunesnio mokyklinio amžiaus) vaikus; siekti paprastumo, lankstumo ir naujo požiūrio mitybos dokumentacijos tvarkyme; ieškoti priemonių riboti prekybos taškų, prekiaujančių sveikatai nepalankiu maistu šalia mokyklų, veiklą; didinti verslo įmonių, organizuojančių mokinių maitinimą mokyklose, kontrolę; skatinti mokyklas ugdyti sveikatai palankios mitybos įpročius, formuoti vaikų valgymo kultūrą, šviesti ugdymo įstaigų bendruomenę. Konferencijoje siūlyta sudaryti nuolat veikiančią tarpinstitucinę darbo grupę, į kurią įeitų mokslininkai, praktikai, atsakingų institucijų atstovai, vaikų mitybos gerinimo klausimams spręsti.

 Konferencijos dalyviai ne tik gavo vertingos aktualios informacijos, bet ir aktyviai diskutavo, išsakė savo nuomonę, pasidalino patirtimi, pateikė pasiūlymus.
         
Už sveikatai palankius užkandžius ir gėrimus dėkojame konferencijos draugams: UAB ,,Kauno vaisių ir daržovių prekyba“, UAB ,,Straikas“, UAB ,,Pontem“, UAB ,,Sanitex“.

    
          
VšĮ ,,Tikra mityba“ vykdo šviečiamąją veiklą ne tik ugdymo įstaigų bendruomenėms bet ir visai visuomenei, skatindama rinktis sveikatai palankius maisto produktus, sveikai maitintis, vykdo maisto pramonės specialistų mokymus, skatindama juos gaminti kuo daugiau ir įvairesnio sveikatai palankaus maisto produktų ir svarbiausia siūlo nepamiršti, kad maistas turi būti mūsų visų vaistas!