0
Kaip pavyko sudominti vaikus sveika mityba

2016-06-22

Kauno Paparčio pradinėje mokykloje padidėjo šviežių vaisių ir daržovių kasdienis vartojimas. Mokykla dalyvavo programos „Sveikatiada“ paskelbtame konkurse „Sveikatinimo idėjų konkursas“ ir jį laimėję galėjo savo mokykloje įgyvendinti projektą ,,Sveikai valgau – linksmai augu”.

Kauno Paparčio pradinė mokykla išsikėlė sau tikslą - per keturias savaites 5 proc. padidinti mokinių šviežių daržovių ir vaisių kasdienį vartojimą. Projekto tikslas ir uždaviniai įgyvendinti. Padidintas šviežių vaisių ir daržovių kasdienis vartojimas net 13 proc. Pedagogų darbo grupė pasitarusi su visuomenės sveikatos priežiūros specialistais bei mokiniais nutarė organizuoti projektą, skirtą  sveikos  gyvensenos stiprinimui per mitybos gerinimą - ,,Sveikai valgau – linksmai augu”. Projekte dalyvavo visos mokyklos bendruomenė. Tyrimai, apklausos, diskusijos, stebėjimai, praktinės veiklos grupėse, meninės ir kūrybinės veiklos, mini konferencija, degustacijos, parodos. Visos šios veiklos davė teigiamų rezultatų.
 
“Didelis įnašas nukeliavo į mokinių šeimas, kurios rūpinasi, kokiu maistu aprūpinti šeimą, nes tėvai susipažino su vaikų mėgiamiausių produktų tyrimais. Į veiklas įtraukti mokiniai ir jų šeimų nariai noriai kūrė sveiko maisto receptus, kūrė knygas, gamino sveikuoliškus patiekalus. Mokiniai išplėtė savo žinias sveikos mitybos tematika, ugdė komunikavimo ir socialines kompetencijas diskutuodami,”- apie projekto sėkmę kalbėjo direktorės pavaduotoja ugdymui Elona Kurklietienė.
 
Projekto pradžioje atlikta visų mokinių apklausa parodė, kad 1 proc. apklaustųjų visiškai nevartoja daržovių. Tarp jų net 3 proc. antrokų teigė, kad vaisius ir daržoves vartoja rečiau nei kelis kartus per savaitę. Projekto pabaigoje pakartotinai atlikti tyrimai. Apklausos parodė, kad susidomėjimas natūralių vitaminų vartojimu išaugo nuo 42 proc. iki 55 proc. mokinių šeimose, kuriose vartoja vaisius ir/ar daržoves nuolat, gerindami savo šeimos sveikatą. Į klausimą, ką dažniasiai vaikai norėtų valgyti namuose, mokiniai atsakė, kad dažniausiai namuose norėtų valgyti obuolius (26 proc.), o rečiausiai citrusinius vaisius (10 proc.). Bananus norėtų valgyti apie 17 proc., kriaušes apie 15 proc, morkas 14 proc, agurkų ar kitų daržovių salotas apie 13 proc. respondentų, o pomidorus tik 7 proc. Mokiniai taip pat minėjo, kad namuose norėtų daugiau valgyti kopūstų, burokėlių, daržovių salotų bei vynuogių.

Projekto organizatoriai tikisi,kad projekto pasiekti tikslai bus ilgalaikiai - vaikai ir toliau valgys vaisius ir daržoves reguliariai.